Biyokütle Döner Paletli Kazan

Günısı, Endüstriyel Enerjide Çözüm Ortağınız...Döner ızgaralı yanma sistemimizde, kömür, servis bunkerinden ızgaraya döküldüğü andan itibaren ocak içerisine doğru ızgaranın dönme hızı ile ilerler. Ocağa ilk girdiği anda, radyasyon ısısının etkisiyle kömür önce nemini salmaya, sıcaklığın artmasıyla gazlaşmaya ve uçucu-yanıcı hidrokarbonlarını salmaya baslar ve ızgaranın ilerleyen kısımlarında sabit karbon yanmasını tamamlar. Kömürün tüm bileşenlerinin ızgaranın sonuna kadar yanması gerekmektedir. Yanmasını tamamlayan kömürün külü, ızgaranın sonundan, uygun bir kül alma sistemiyle tahliye edilir. Izgara son noktadan kömürü döktükten sonra, yanma bölgesinin altından geri dönüsünü yaptığı sırada, yanmaya maruz kalmadığı için soğur. Sürekli olarak yüksek ısıya maruz kalmadığı için ızgaranın ısıl deformasyonu pek yaşanmaz.

Döner ızgaranın en verimli yakacağı kömür, 0,5 - 10 mm. iriliğinde, toz-pirinç tanesi büyüklüğündeki kömürlerdir. Izgaralar ısıya dayanıklı alaşımlı çelik malzemeden döküm olarak imal edilirler. Izgara delikleri arasında, ince taneli kömürleri yakabilmesi için özel olarak küçük hava delikleri olacak şekilde dizayn edilmiştir. Izgaranın alt tarafında ayrı ayrı klapelerle debi ayarı yapılabilen hava kanalları bulunmaktadır. Hava kanallarının ayrı ayrı kumanda edilebilmesi ızgaranın yanma kısımlarını ayrı ayrı zonlama olanağı tanır. Ayrıca sekonder hava yardımı ile yanma tam olarak ve en verimli şekilde sağlanacaktır. Kömürün/yakıtın yapısına bağlı olarak yanma hızı değişecektir. Izgaranın dönme hızı da inverter ile ayarlanarak, eldeki kömürün/yakıtın yakımına en uygun şekilde hız seçilir. Seçilen hız çerçevesinde buhar basıncına bağlı olarak ızgaranın hızı değişim göstermektedir. Izgara nihayetinde yanmasını tamamlayan kömürün külü kül çıkarma sistemine dökülür ve buradan paletli kazıyıcı veya helezon vasıtasıyla kazandan tahliye edilir. Izgara üzerine serilen kömür tabakası kalınlığı manuel bir düzenek ile ayarlanarak, kömürün kalitesi, yanma hızı v.s. gibi faktörlere bağlı olarak ayarlanır.

Ocak sıcaklığı yaklaşık 850-900 C civarındadır. Izgara mekanizmasındaki tüm üniteler cıvata somun bağlantılı ve demonte edilebilirdir. Döner ızgaranın alt bölümünde sac malzemeden veya profillerden şase, ve kül hazneleri bulunmaktadır.